Hírek
2023. okt. 25.
Szerk
Beszámoló a temesvári, 1956-os megemlékezésünkről
A Szegedi Szakképzési Centrum Déri Miksa Műszaki Technikum 12.d osztálya utazhatott a Rákóczi Szövetség támogatásával 2023. október 19-én Temesvárra. A Rákóczi Szövetség az 1956-os forradalom határon túli kapcsolataira szeretné felhívni a figyelmet ezzel a pályázati lehetőséggel. Szeged egyik testvérvárosába, Temesvárra szerettünk volna elmenni, ott még nem jártunk osztálykiránduláson. Temesváron is van a magyar forradalomhoz kapcsolódó szál, és sok magyar történelmi emlék.
Az NDK-beli, lengyelországi és magyarországi forradalomhoz közvetlenül kapcsolódó, a magyar szikra hatására fellobbant romániai megmozdulások egyik kiemelkedő mozzanata volt a temesvári egyetemi diákság zendülése. A magyarság körében kevésbé ismert, köztudatunkban kevésbé rögzült az 1956. október 30-31-i temesvári diáknagygyűlés és az abból kibontakozó zendülés története. Azon a napon a Béga-parti városban román, magyar és más nemzetiségű egyetemi hallgatók vezetésével ezrek fejezték ki nyilvánosan együttérzésüket a magyar forradalom eszméi iránt, a szovjet típusú elnyomás ellen. A hadsereg és a Securitate erőszakkal fojtotta el a lázadást, több diákvezért politikai börtönre ítéltek Temesvárott.
A temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum vendégei lehettünk, a 12-es osztály fogadott bennünket Fodor Enikő tanárnővel. Az ismerkedési játékok után a déris diákok megemlékezését hallhatták és láthatták vendéglátóink. A szegedi 1956-os témájú emléktáblákat, mellszobrokat mutattuk be. Az iskolabemutatás után a városba mentünk. Útközben megállhattunk a Temesvári Református Templomnál, ott, ahol a Tőkés László mellett tüntető temesvári emberek 1989-ben kirobbantották a romániai rendszerváltozást elhozó forradalmat. „Innen indult a diktatúrát megdöntő forradalom.” Ezen emléktől pár méterre Dózsa György 1514-es kivégzésének helyszínére értünk. A legenda szerint a meggyilkolt Dózsa György fejét Szegeden temették el az Alsóvárosi templom körüli temetőben. Erről szól Juhász Gyula verse. Ezen emlékhely után az 1956-os megmozdulás emlékére állított emlékkőhöz érkeztünk. Az emlékkő román nyelvű felirata magyarul: 1956. október 31-én ezen a helyen egy nagyméretű tüntetés volt, melyben a kommunista elnyomás ellen szólaltak fel az egyetemisták, valamint kérték a korábban letartóztatott kollégáik szabadon bocsájtását. A tüntetést a karhatalom kegyetlenül elfojtotta, több száz egyetemistát letartóztattak. A vendéglátó diákok rövid megemlékezése is itt hangzott el a temesvári megmozdulás történetéről, és az egyik magyar tüntető élettörténetéről.
14 órára a nyáron múzeumként átadott temesvári Víztisztítóhoz érkeztünk. Temesvári vendéglátóink román nyelvről magyarra fordították az információkat, amelyeket a gépész-elektronika szakirányú 12.d osztályos fiatalemberek kiválóan megértettek. A Víztisztítót Székely László, Temesvár főépítésze tervezte 1912-ben.
E műszaki látnivaló után a városközpontban sétálhattunk. Megnézhettünk azt a katonai épületet, amelyben Bolyai János, az egyik leghíresebb magyar matematikus 1831-ben megalkotta a nemeuklideszi geometriát. Megállhattunk az előtt a ház előtt, ahol Klapka György, az 1848-49-es szabadságharc legendás tábornoka született. Bementünk a katolikus Szent György székesegyházba. Sétánkat a Habsburg-vár bástyájánál fejeztük be. Rövid szabadprogramot követően indultunk vissza Szegedre.
Az 1956-os emlékkőnél Lehőcz László, a Temesvári Rádió riportere készített interjút Gergelyné Bodó Mária szervező tanárnővel, és két temesvári, meg két szegedi diákkal. Ez az interjú a Kossuth Rádióban is elhangzott 2023. október 23-án. A linkek:
https://app.box.com/s/mcspzcpmcn1euv0eypckf9vtyfzd327h
Szeretnénk köszönetet mondani minden támogatónknak, segítőnknek, akik segítették megvalósítani a programukat.
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

Partnerünk Dériben végzettet keres!
E.D.I. Solutions Kft. BOLTVEZETŐ, RAKTÁRVEZETŐ pozícióba munkatársat keres
2025. jún. 19.
Szerkesztő

Csöme Lajosné tanárnő búcsúztatása
A búcsúbeszéd 2025. február 25-én hangzott el Csöme Lajosné, Baba néni temetésén. A búcsúztatót kedves tanítványa, Dobó Lajos mondta, aki nemcsak tanítványként, hanem kollégájaként is búcsúzott tőle.
2025. márc. 12.
Szerkesztő